Хвилини користі — століття шкоди

Що робити з пластиком і як врятувати планету від себе
Минулого року на берег Іспанії викинуло тушу кашалота. В його шлунку та кишечнику виявили 29 кілограмів пластику: пакети, шматки рибальських сіток і навіть пластмасову каністру.

На початку 2019 року світ здригнувся від ще однієї звістки: Віктор Весково, який досліджував дно Маріанської западини, знайшов там не тільки морських істот, а й пластиковий пакет.

Ці два випадки ілюструють екологічні наслідки епохи масового споживання — наші водойми забиті сміттям: пластиковими пляшками та поліетиленовими пакетами.

Якщо з усього українського сміття зробити гору, то вона вийде 20 км у діаметрі і 10 км заввишки. Це вище, ніж Еверест.
Гора з пластику сама себе не зробить, погодьтеся. Всі ми розуміємо — треба щось змінювати. Нехай ми не можемо вирішити проблему глобально, але можемо й повинні переглянути свої звички.

Почати вирішили з себе.

13 серпня агентству Content.UA виповнилося 4 роки. У травні, коли почалася підготовка до заходу, ми дізналися про пакет, знайдений у Маріанській западині. Ось тоді ми одразу визначилися з концепцією — вона повинна бути «зеленою». Усвідомлений корпоратив: із користю, про еко-свідомість і з глобальною місією.
Наша інфографіка з екопорадами на кожен день
Готуючись до «зеленого» дня народження, ми знайшли нову для себе інформацію. Ділимося нею в цій статті.

Як навчитися усвідомленому споживанню

Було би круто, якби в Україні існував стартап на кшталт Glovo — кур'єри, які приїжджають, щоб забрати сміття, і відвозять його до сортувальної станції. Але поки такого стартапу немає, доведеться докласти трохи більше зусиль.

Спочатку може бути складно: розуміти типи скла, пластику тощо. Але ви можете трансформувати «перешкоди» у гру, де діють свої правила, покарання та винагороди. Такий собі сміття-квест, тільки постійний і з відкладеним у часі головним призом.
Купіть або змайструєте домашні контейнери для сортування сміття.
Нехай це будуть неодмінно красиві контейнери, які шкода псувати. Зробіть на них наліпки з інструкціями (їх можна придбати тут). Такі наліпки допоможуть вашим близьким швидко розібратися з призначенням кожного контейнера.
Надихніть сім`ю за допомогою бонусної програми
Оскільки рідні можуть поставитися до вашої ідеї без особливого ентузіазму, заохочувати їх доведеться також в ігровій формі, пропонуючи бонусні програми. Це може бути улюблений домашній пиріг як винагорода за правильно відсортоване сміття протягом тижня.
Продовжуйте грати, роблячи покупки
Далі гра продовжується, коли ви збираєтеся до супермаркету. У списку покупок зробіть спеціальні позначки навпроти товарів, що містять пластик або мають поліетиленове пакування. Подумайте, як уникнути цієї покупки, чи існують альтернативи.
Поки уряд не фінансує переробку сміття, наше завдання — звести до мінімуму його споживання.

Хороша новина в тому, що людям, які живуть в Україні, набагато простіше відмовитися від пакетів, ніж жителям США чи Європи. У нас дуже багато продуктів можна купити на вагу.
Обзаведіться багаторазовими сумками та авоськами
Наступний важливий реквізит церемонії походу до супермаркету — кольорові авоськи для зважування та екосумки. Коштують вони дешево і до того ж позбавляють від засилля нескінченних пакетиків у будинку (привіт пакету з пакетами!). Ви їх просто не приносите з магазину.
До речі, одним зі способів винагороди в сміттєвій грі можуть стати екоподарунки самому собі. Ось кілька посилань та ідей для натхнення:

Справжній екокапіталістичний проєкт «Зелений птах» створює товари, які можна переробляти. З асортиментом екоштук можна ознайомитися в їхній крамниці.

Іще один чудовий екопроєкт — OZERO — магазин zero waste, в якому можна не тільки придбати товари для життя без сміття, а й отримати нові знання про навколишній світ.

Екопроєкт Effa займається біорозкладними одноразовими зубними щітками. Не виключено, що вже зовсім скоро під час візиту до стоматолога чи відпочинку в готелі ви побачите їхню одноразову щітку. До того ж не традиційну, а екологічну.

Чи знаєте ви, що одну тонну пшеничних висівок можна перетворити на 10 000 тарілок або мисок? Саме цим і займається польська компанія Biotrem, яка нещодавно відкрила представництво в Україні. Біорозкладний одноразовий посуд можна купити тут.

Кілька слів про те, як підготувати сміття до сортування

Насправді сміття — цінний ресурс. Але тільки якщо він переробляється.

На звалищі він перемішується і стає непридатним для повторного циклу. На те, щоб його відмити, витрачається багато води, тому переробники часто купують відсортовану сировину з Європи, наприклад.

Почитайте, як підготувати сміття до переробки в інструкції, опублікованій на БЖ.

А ще ви можете встановити застосунок «Сортуй». Завантажити його можна з App Store та Google Play.
Основні функції застосунку «Сортуй»
визначає тип сировини;
розповідає про особливості сортування окремих видів сміття;
знаходить найближчу станцію сортування та прокладає до неї маршрут;
пропонує на вибір універсальні правила сортування чи адаптовані до вимог станцій «Київвторресурси» та «Україна без сміття»;
повідомляє про зміни сортування.
Тут можна знайти пункти прийому пластику і не тільки
На жаль, у Києві не в усіх житлових будинках є контейнери для роздільного збору сміття. Тому, щоб усе-таки здати відходи цивілізовано, потрібно відвезти їх самостійно до пунктів прийому.

Найбільша станція сортування відходів No Waste Ukraine знаходиться в Києві за адресою Саперно-Слобідська, 25/4 (станція метро «Деміївська»).

Вона з'явилася завдяки громадській організації «Україна без сміття», яка вже чотири роки займається сортуванням відходів.
Коли ми шукали інформацію про пункти прийому, знайшли діамант у сміттєвій темі — Google-карту «Куди здати відходи в Києві» від видання «Велика епоха».

Там зібрані адреси пунктів прийому старих речей, батарейок, ртутних ламп, термометрів, пляшок, акумуляторів і пластику. В описі кожного пункту — детальна інформація про відходи, що приймаються.
На цьому поки все.

Якщо під час читання матеріалу у вас з'явилися ідеї або ви хочете поділитися еколайфхаками та матеріалами з теми, напишіть на пошту: ponomarlera@content.ua

Давайте поширювати інформацію про екоформації, підтримувати екоініціативи та створювати кращий світ довкола.

Все буде ЕКО! Тукан знає :-)

Підписуйтесь на наш контент!
Щомісяця наші підписники отримують цікаві дайджести від діджитал-експертів
Пишіть, дзвоніть — ми дуже любимо спілкуватися:

info@content.ua
+380 67 320 67 40
Усі права захищені: Content ® UA
2019
Made on
Tilda